I et eksklusivt intervju med CNN sier USAs president Joe Biden at han tror Russlands president Vladimir Putin har feilbedømt invasjonen av Ukraina.
– Jeg tror han er en «rasjonell aktør» som har totalt feilbedømt Russlands evne til å okkupere Ukraina, sier Biden i programmet «CNN Tonight with Jake Tapper» som ble sendt tirsdag kveld.
Putins tankesett har vært gjenstand for spekulasjoner etter det som omtales som en rekke militære tilbakeslag i løpet av de sju månedene. Biden sier at han mener Putin som person er rasjonell, men har undervurdert motstanden som det ukrainske forsvaret møtte invasjonsstyrkene med.
– Jeg tror at han trodde at han kom til å bli ønsket velkommen med åpne armer, at dette var Moder Russlands hjem i Kyiv, og at dette var hvor han kom til å bli t Les mer på NRK
Han fikk veldig klare meldinger, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til NRKs Politisk kvarter onsdag morgen.
Tirsdag snakket han og Finlands president Alexander Stubb på telefon med Russlands president Vladimir…
Russlands president Vladimir Putin retter nye anklager mot vestlige land etter telefonsamtalen med statsminister Jonas Gahr Støre og Finlands president Alexander Stubb tirsdag.
Ifølge de statlige russiske nyhetsbyråen…
Russlands president Vladimir Putin har startet samtalene med USAs spesialutsending Steve Witkoff.
Møtet startet onsdag formiddag i Konstantinpalasset i St. Petersburg, melder det statlige russiske nyhetsbyrået TASS.…
Pave Leo hadde en telefonsamtale med Russlands president Vladimir Putin på fredag, opplyser Vatikanet
Paven gjentok Vatikanets forpliktelse til initiativer og dialog for fred, skriver Reuters.
Paven oppfordret Putin til…
Møtet mellom Russlands president Vladimir Putin og USAs spesialutsending Steve Witkoff er i gang i Moskva lørdag kveld. President Donald Trumps svigersønn Jared Kushner er også med til Moskva.
Til de amerikanske utsendin…
I et intervju med BBC kommenterer Hunter Biden farens benådning av ham før han gikk av som president.
Joe Biden benådet sønnen like før han gikk av som president i januar 2025.
– Var det bra for den amerikanske konstitus…
Russlands president Vladimir Putin sa dette fredag, da han kommenterte det åpne brevet som Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har skrevet til ham.
– Jeg ser ingen grunn til å møtes, vi trenger varige fredsavtaler, sa…
Russlands president Vladimir Putin har snakket med sin iranske motpart, president Masoud Pezeshkian på telefon fredag, for å diskutere situasjonen i Iran.
Ifølge Kreml uttrykte Putin sin dypeste medfølelse med dødsfallen…
USA har gjennomført nye angrep mot Iran. Det opplyser president Donald Trump til journalister.
Ifølge Trump slo amerikanske styrker ut et lite iransk luftvernanlegg. Han sier angrepet varte en kort periode, melder NTB.
S…
Det amerikanske utenriksdepartementet lokker med en dusør på 20 millioner dollar for informasjon om Irans atomprogram. Den som kommer med info, loves også «mulig relokalisering».
Beløpet tilsvarer bortimot 190 millioner…
Politiet undersøker om brannen i en historisk bygning i Kongsvinger sent fredag kveld kan være påsatt.
Det opplyser operasjonsleder Haagen Løvseth i Innlandet politidistrikt natt til lørdag.
Slukkearbeidet pågår fortsatt…
Paraguays president Santiago Peña er avsatt etter en riksrettssak, og visepresident Pedro Alliana har overtatt makten.
Peña er nå pågrepet og satt i husarrest, ifølge lokale medier.
Bakgrunnen for avsettelsen er kollapse…
En person er fraktet til sykehus med luftambulanse etter etter en trafikkulykke i Lyngen i Troms sent fredag kveld.
Ifølge politiet satt det fire personer i bilen.
De andre tre er fraktet til legevakt.
Politiet opplyser…
En fire etasjer høy bygning har rast sammen i millionbyen São Paulo i Brasil. Det melder den brasilianske TV-kanalen GloboNew, ifølge Reuters.
Flere titalls personer skal være skadd etter ulykken fredag. Det er foreløpig…
Det brenner i den historiske bygningen Lunderbye Nor fra 1850-årene i Kongsvinger.
– Nødetatene anbefaler naboer å holde vinduer stengt, og holde seg unna røyken i området, opplyser oppdragsleder Anna Boger i Innlandet p…
Norges statsminister er invitert til G20-møtet i Miami, 14. og 15. desember.
USA og president Donald Trump er vertskap for møtet, som samler de største økonomiene i verden. Arrangørlandet kan invitere gjesteland, og Norg…
Pave Leo landet fredag i Montevideo i Uruguay, som er starten på en 12-dagers rundtur i Sør-Amerika.
Paven skal besøke Argentina, Uruguay og Peru.
Om bord i flyet sa pave Leo til media at det var ingen tvil hos ham at ha…
President Donald Trump varsler på Truth Social at hans langvarige rådgiver Stepen Miller blir ny stabssjef i Det hvite hus.
Han er nå visestabssjef og overtar ansvaret etter Susie Wiles, som skal få en annen rolle i admi…