I flere tiår har Norge praktisert en selvpålagt begrensning på alliert militær aktivitet øst for 24. lengdegrad, som går øst for Hammerfest.
Ordningen, ofte kalt «24-graderen», har røtter tilbake til 1950-tallet og har det siste året vært gjenstand for debatt i forsvarspolitiske kretser.
Fredag morgen har Altinget publisert et intervju med forsvarssjef Eirik Kristoffersen, som sier han er tilhenger av nasjonale retningslinjer for alliert aktivitet i nord.
– Men jeg er enig i at den linjen må ligge lenger øst enn den gjør i dag. Les mer på NRK
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier han har tilbudt jobben som forsvarssjef til Mykhailo Drapatyij
Oleksandr Syrskyj har vært øverstkommanderende for Ukrainas væpnede styrker siden februar 2024.
(NTB)
De neste årene skal Norge bruke nesten 2000 milliarder på forsvar. Stortinget vil ha mer kontroll med pengebruken. Forsvarssjef Eirik Kristoffersen mener kontrollen er god nok.
Forsvarssjefen har innrømmet at man har et «kulturproblem» med mobbing og seksuell trakassering, men Forsvaret ville nå undersøke problemet seinere og sjeldnere, skriver Altinget.
Dette ble også illustrert i den forrige…
Det brenner natt til onsdag i andre etasje i en firemannsbolig i Hamar.
Totalt 13 personer er registrert på adressen. Alle er gjort rede for.
– Det pågår røykdykking og slukkearbeid. Én person er kjørt til Hamar sykehus,…
Republikaneren Ashley Moody vinner kampen om en plass i Senatet for delstaten Florida, ifølge NBC News.
Moody slo den demokratiske motkandidaten Angie Nixon.
Seieren betyr at Republikanerne beholder et viktig mandat i Se…
Demokraten Chris Pappas vinner kampen om en plass i Senatet for den viktige vippestaten New Hampshire, melder blant andre Fox News og NBC News.
Pappas slo den republikanske motkandidaten John Sununu.
Demokraten Roy Cooper vinner kampen om en plass i det \Senatet for delstaten Nord-Carolina, melder NBC News og CNN.
Cooper slo republikaneren Michael Whatley.
Seieren betyr at Demokratene overtar et mandat som Republikan…
Det brenner natt til onsdag i andre etasje i en firemannsbolig i Hamar. Det er meldt om åpne flammer, ifølge politiet i Innlandet.
Operasjonsleder Haagen Løvseth opplyser at 13 personer er registrert på adressene.
Nødeta…
Demokraten Jon Ossoff i Georgia beholder setet i Senatet, melder CBS News og CNN.
Georgia regnes som en vippestat.
Ossoff beseiret Mike Collins, en dypt konservativ republikaner som sikret seg Trumps støtte i de siste da…
Det brenner natt til onsdag i en bolig i Hamar. Det er meldt om åpne flammer, melder politiet i Innlandet.
Nødetatene fikk melding om brannen klokka 01.21.
– USA har ingen umiddelbare planer om å angripe Iran, sier president Donald Trump i et intervju med Financial Times. Han antyder at han er tilfreds med situasjonen i konflikten.
– Det ser ut til at vi får alt vi vil ha,…
De økte levekostnadene har stor betydning for velgerne, viser en meningsmåling hos CNN,
Flere enn fire av ti mener familiens situasjon er verre enn for to år siden. To av ti sier den er bedre, mens resten sier situasjone…
Nødetatene rykket sent tirsdag kveld ut til Tromsdalen i Tromsø etter melding om brann i en tomannsbolig.
– Alle personer med tilhold i bygget skal ifølge våre meldinger ha kommet seg ut. Det er pr. nå ikke meldt om at n…