27. september 2022 ble det meldt om flere lekkasjer på Nord Stream 1 og 2. Dette var gassrør som fraktet gass fra Russland til Tyskland. – Dette er ingen liten sprekk. Det er et stort hull. Les mer på Klartale
Sabotasjen mot Nord-Stream-gassrørene var bestilt av ukrainske myndigheter, mener tysk påtalemyndighet. En ukrainsk mann er tiltalt for medvirkning til krigsforbrytelser.
En italiensk domstol beordrer utlevering til Tyskland av en ukrainsk mann som mistenkes for innblanding i sabotasjen mot Nord Stream-ledningene, melder Reuters.
Mannen ble arrestert nær Rimini i Italia i august. Det skje…
Politiet i Italia har pågrepet en ukrainsk mann som angivelig var involvert i sabotasjen mot Nord Stream-rørene, ifølge det tyske magasinet Der Spiegel.
Tyske påtalemyndigheter, som har etterforsket saken, melder at det…
Tyske påtalemyndigheter melder at en ukrainsk mistenkt var del av en gruppe personer som plasserte eksplosiver på gassledningene Nord Stream 1 og Nord Stream 2, nær øya Bornholm i september 2022. Det skriver Reuters.
Han…
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier at Ukraina aldri har deltatt i noen operasjoner for å sprenge Nord Stream-rørledningen.
Ifølge Reuters sier han videre at de samarbeider om etterforskningen.
Tysk påtalemyndigh…
Den tyske påtalemakten sier de har pågrepet ytterligere én mistenkt for sabotasjen av gassrørledningen Nord Stream.
Personen ble pågrepet i Kroatia og er ukrainsk statsborger.
Påtalemyndigheten i Tyskland har tatt ut tiltale mot en ukrainsk soldat for å ha vært delaktig i sprengningen av gassrørledningen Nord Stream i 2022. Det melder flere tyske medier, deriblant Zeit.
Den 50 år gamle soldate…