Det russiske skipet «Professor Moltsjanov» blei tatt i arrest i Barentsburg på Svalbard onsdag, etter pålegg frå Nord-Troms og Senja tingrett.
– Norske styresmakter var ikkje kjent med saka før etter at avgjerda om arrest blei tatt. Det opplyser seniorrådgjevar Frank Lynum i Justisdepartementet til NRK.
Han legg til at saka er blitt behandla på ordinær måte i det norske rettsapparatet.. Les mer på NRK
Russland krever at Norge overholder folkeretten etter arresten i det russiske fartøyet «Professor Moltsjanov» på Svalbard. Moskva mener Norge hindrer russisk tilgang til øygruppen.
Svalbard skiller seg ut når det gjelder russisk påvirkningsaktivitet mot Norge, ifølge Kari Aga Myklebost, historieprofessor ved Universitetet i Tromsø og spesialist på Russlands strategiske spill i Arktis.
Et forsøk…
Frøhvelvet hedres for sitt bidrag til internasjonalt samarbeid og langsiktig sikring av verdens mangfold av nytteplanter.
– Denne prisen anerkjenner en ekstraordinær internasjonal innsats for å bevare mangfoldet av ny…
Den uvanleg store flåtten vart funnen på eit barn sentralt i Oslo hausten 2025 og send til Flåttsenteret for nærare undersøkingar. I samarbeid med Universitetet i Agder (UiA) vart flåtten artsbestemd ved genetisk analyse…
etter at eit russisk skip blei teke i arrest på Svalbard, melder Tass, ifølge Reuters.
Meldinga kjem frå det russiske utanriksdepartementet.
Sysselmeisteren på Svalbard stadfesta onsdag at dei hadde teke det russiske ski…
Den nye lokalradioen i den russiske bosettingen, Barentsburg, på Svalbard skal varsle innbyggerne når norsk politi, tollere og isbjørn nærmer seg, skriver Svalbardposten.
Initiativtakeren til lokalradioen, Stanislav Sjub…
To turister har fått 12.000 kroner hver i bot for å ha flydd drone ulovlig på Svalbard, melder Sysselmesteren.
En av dem ble bøtelagt for å ha flydd dronen sin 232 meter over bakken i Longyearbyen sentrum. Maks tillatte…
Lørdag lander åtte amerikanske senatorer på Svalbard.
– Jeg ønsker at de først og fremst skal få oppleve hvor fantastisk Arktis er, sier den republikanske senatoren Lisa Murkowski fra Alaska.
Hun leder turen sammen med t…
Fem regioner i Ukraina er uten strøm etter russiske angrep, melder ukrainske myndigheter. Det skriver AFP.
Ifølge president Volodymyr Zelenskyj ble landet angrepet av 172 droner og 36 ballistiske missiler gjennom natta,…
En person døde etter å ha blitt knivstukket på Drammen sykehus fredag. Det tok 20 minutter før politiet ble varslet, melder Sør-øst politidistrikt i en pressemelding lørdag.
Dette skjedde i et fellesareal inne på en lukk…
Det blir foreløpig ikke noe av den planlagte USA-turnéen til rapperen Macklemore til støtte for Palestina. Årsaken er at en rekke arenaer har avvist ham på grunn av koblinga til Palestina, ifølge et Instagram-innlegg fra…
Norge gir 500 millioner kroner til Ukraina som sikre utbetalinger av lønn, pensjoner og stønader i sivil sektor, opplyser regjeringen.
Støtten ble kunngjort under et møte mellom utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) og…
USA har gjennomført nye angrep mot Iran. Det opplyser president Donald Trump til journalister.
Ifølge Trump slo amerikanske styrker ut et lite iransk luftvernanlegg. Han sier angrepet varte en kort periode, melder NTB.
S…
Det amerikanske utenriksdepartementet lokker med en dusør på 20 millioner dollar for informasjon om Irans atomprogram. Den som kommer med info, loves også «mulig relokalisering».
Beløpet tilsvarer bortimot 190 millioner…
Politiet undersøker om brannen i en historisk bygning i Kongsvinger sent fredag kveld kan være påsatt.
Det opplyser operasjonsleder Haagen Løvseth i Innlandet politidistrikt natt til lørdag.
Slukkearbeidet pågår fortsatt…
Paraguays president Santiago Peña er avsatt etter en riksrettssak, og visepresident Pedro Alliana har overtatt makten.
Peña er nå pågrepet og satt i husarrest, ifølge lokale medier.
Bakgrunnen for avsettelsen er kollapse…
En person er fraktet til sykehus med luftambulanse etter etter en trafikkulykke i Lyngen i Troms sent fredag kveld.
Ifølge politiet satt det fire personer i bilen.
De andre tre er fraktet til legevakt.
Politiet opplyser…
En fire etasjer høy bygning har rast sammen i millionbyen São Paulo i Brasil. Det melder den brasilianske TV-kanalen GloboNew, ifølge Reuters.
Flere titalls personer skal være skadd etter ulykken fredag. Det er foreløpig…