Regionen – som er den mest folkerike i Etiopia – har den siste måneden vært herjet av kamper mellom hæren og lokale militsgrupper.
Ifølge leger er et stort antall sivile drept og såret. 13. august ble for eksempel 26 mennesker drept i et luftangrep i sentrum av byen Finote Selam.
Kampene skjer etter at voldelige protester brøt ut i april da statsminister Abiy Ahmed ga ordre om at regionens sikkerhetsstyrker skulle integreres i politiet eller den føderale hæren.. Les mer på NRK
Den etiopiske hæren sier de har dret 272 Tigray-opprørere i Amhara.
Tidligere torsdag varslet Tigray-opprørerne at de nå er i fullskalakrig med landets regjering.
Det var en leir for fordrevne i Amhara-regionen som ble angrepet, ifølge tre vitner. Et av vitnene, Yasin, sier leiren ble rammet av fire droner. Han sier at det var både gravide kvinner og barn blant de døde.
(NTB)
I dag spilles 3. runde i NM, og flere kamper sendes på Direktesport.
Her kan du for eksempel se om Sander Elias Fjelldalselv får sjansen når Bryne møter Egersund i lokaloppgjør i Rogaland.
Ellers spiller både Brann…
Det bekrefter det spanske fotballforbundet onsdag.
Etter at de to hastighetstogene kolliderte på togstrekningen mellom hovedstaden og den spanske regionen i sør, blir det dermed ingen kamper i den spanske cupen Copa d…
Det er harde kamper flere steder i Etiopia, og telefonnettet i Tigray har brutt sammen. Det skaper stor frykt for en ny borgerkrig.
Ifølge nyhetsbyrået AFP har tusenvis flyktet fra droneangrep i Afar-regionen. Samtidig h…
Det etiopiske medieselskapet Amhara Media Corporation opplyser mandag, med henvisning til politiet, at minst 28 personer er død etter at en buss veltet ned i en kløft i Amhara-regionen.
Det melder Reuters.
Disiplinærutvalget i Det afrikanske fotballforbundet (CAF) straffer både Senegal og Marokko etter de dramatiske hendelsene under finalen i afrikamesterskapet.
CAFs disiplinærutvalg utestenger Senegals landslagssjef Pape…
I Kongo blir det meldt om mer intense kamper og angrep etter at Kongo og Rwandas presidenter signerte en fredsavtale i Washington med USAs president Donald Trump.
Trump har insistert på at avtalen er historisk, og at den…
Fra kommende sesong kan man se Europas beste klubblag for kvinner kjempe om mesterligatittelen på NRK og TV 2.
Det melder kanalene i en felles pressemelding. Det er EBU som står bak avtalen for 30 medlemsland.
De to allm…
New Yorks demokratiske guvernør Kathy Hochul raser mot president Donald Trump og helseminister Robert F. Kennedy Jr. på X etter at et barn døde av meslinger i New York.
Meslinger har de siste årene blusset opp i USA, sam…
En utenlandsk statsborger har mistet livet og en annen er skadet etter at to helikoptre kolliderte i Mount Everest-området i Nepal, melder Reuters tirsdag.
Ulykken bekreftes av en nepalsk tjenesteperson overfor nyhetsbyr…
Sentralbanken i Australia har hevet styringsrenten med 0,25 prosentpoeng til 4,85 prosent, melder Reuters.
Renten er nå på sitt høyeste nivå på 18 år. Dette er femte gang i år at sentralbanken setter opp renten for å bre…
Politiet fekk melding om ulykka like etter klokka 3 natt til tysdag.
– Bilen har køyrt rett fram i ein sving, og inn mot ein fjellveg, skriv operasjonsleiar Tom Richard Skuggedal i politiloggen.
Føraren kom seg ut av bil…
USA har gjennomført et militært angrep mot den iranske øya Qeshm i Hormuzstredet, melder avisa The Wall Street Journal og Fox News.
Begge mediene viser til kilder i amerikanske myndighter.
Amerikanske tjenestepersoner op…
Rundt 2800 soldater fra ti europeiske land skal denne måneden delta i den aller første militærøvelsen for en ny flernasjonal styrke for Ukraina. Målet er at styrken skal kunne settes inn etter en eventuell våpenhvile i k…
Et barn i Lewis County i delstaten New York har mistet livet, og de lokal helsemyndighetene i New York sier de knytter dødsfallet til et pågående utbrudd av meslinger.
Ifølge myndighetene er det registrert totalt 178 til…
USA skal lede nye samtaler mellom Ukraina og Russland den 10. og 11. november i Abu Dhabi. Det opplyser USAs spesialutsending Steve Witkoff, ifølge Reuters. Målet er å diskutere en mulig løsning på krigen.
Witkoff sier o…
Nato har sendt jagerfly i luften etter at det oppsto en trussel i latvisk luftrom mandag. Det melder det latviske forsvaret, ifølge Reuters.
Det skal skal gjelde to ulike regioner. Nato har ansvaret for å passe på luftro…
USAs høyesterett nekter å stanse tellingen av stemmer som Trump-administrasjonen mener kan være avgitt av personer uten statsborgerskap. Det melder Reuters.
President Donald Trumps regjering krevde at disse stemmene skul…