– Vi mener at dette er helt feil medisin og kommer til å være en kjempebelastning for veldig mange som har boliglån, sier SVs miljøpolitiske talsperson Lars Haltbrekken til NRK etter at styringsrenten torsdag ble hevet til 4,25 prosent.
Han er ikke alene om å være kritisk til økningen. Høyre-nestleder Ola Svenneby sier til NRK at han ikke er overrasket over renteøkningen.
– Men det er likevel skuffende, og gjør noe med tilliten til norske politikere når det har blitt gitt løfter om at renten skulle settes ned, når man får økte renter isteden, sier Svenneby.
Les mer om rentehevingen her:. Les mer på NRK
-Regjeringen har ført velgerne bak lyset, mener partiets finanspolitiske talsperson, Jørgen Kristiansen
Han mener regjeringen nå har gitt det motsatte av det den lovet.
– Vi har fått svak styring, høy prisvekst og høy re…
Ni personer er fremdeles kritisk skadd etter en togulykke ved Bedford i England fredag ettermiddag, melder blant annet Sky News.
Tidligere var det meldt om elleve kritisk skadde og 22 alvorlig skadde. Lokføreren på det e…
Én person er kritisk skadd etter en ulykke i Bamble, opplyser politiet til NRK. Vedkommende er sendt til Ullevål sykehus med redningshelikopter.
Politiet meldte først at tre av fire personer involvert i ulykken var kriti…
i tråd med EUs 21. sanksjonspakke. Det skriver Regjeringen i en pressemelding.
Sanksjonene trer i kraft 21. oktober.
Målet er å svekke den russiske krigsmaskinen og økonomien, skriver Regjeringen.
Den nye pakken rammer e…
Høye energipriser bidrar til å styrke kronen.
Tirsdag koster én euro 10,57 kroner – det billigste siden desember 2022.
Den norske krona har hittil i år styrket seg mer mot euroen enn noen av de andre G10-valutaene.
Nå ko…
Energiselskapet Naftogaz har fått rettens medhold i å ta arrest i fem russiske eiendommer i Oslo. Selskapet jakter russiske verdier etter annekteringen av Krym.
Det totale kravet mot den russiske staten er på 57 milliard…
«Profeten i Bærum», Christian Sønstebø og samboeren Carine Smeby Schackt dropper kravet om å stanse dokumentarserien.
– Vi har valgt å trekke begjæringen om midlertidig stans av TV 2-dokumentaren «Kollaps». Beslutningen…
Da Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møtte kong Haakon, tok han opp situasjonen til de mange barna som er bortført til Russland.
– Vi må få hvert eneste ukrainske barn hjem, skriver presidenten på X.
– Vi diskuterte…
USAs spesialutsending Steve Witkoff ble tatt imot av statsminister Jonas Gahr Støre da han ankom møtet i regjeringens representasjonsanlegg i Parkveien.
Witkoff gikk til fots gjennom Karl Johan, der han tok bilder med pu…
Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre reagerer på NRKs sak om at pasientar i vaksenpsykiatrien som er klare til å bli skrivne ut, må leve på sjukehus fordi kommunane ikkje klarer å ta dei imot.
– Dette kan ikkje…
Lederen for Stortingets utenriks- og forsvarskomite, Peter Christian Frølich (H), sier at Norge må bistå Ukraina politisk og diplomatisk, men også med militære prosjekter og militær bistand.
Onsdag skal president Volodym…