Justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp) ber om en gjennomgang av budsjettsituasjonen og økonomistyringen i politiet etter merforbruket i fjor.
– Regjeringen har gjentatte ganger bevilget store økninger til politiet, men likevel kommer det stadig på nye kostnader som spiser av penger som er ment for førstelinjen og drift ute i distrikter og særorgan, sier Mehl til Politiforum.
Politietaten har et samlet budsjett på over 23 milliarder kroner, men før nyttår så Justisdepartementet seg nødt til å ta regningen på over 700 millioner kroner for å unngå at politiet gikk inn i det nye året med røde tall.
Til Politiforum omtaler Mehl budsjettøkningen i 2023 som en viktig prioritering, men samtidig håper hun at en områdegjennomgang vil kunne gi bedre beslutningsgrunn Les mer på NRK
– Vi skal ha kontroll på innvandring til Norge. Misbruk av asylregelverket må slås ned på. Derfor har det vært viktig for meg at både UDI og politiet har en tydelig oppmerksomhet knyttet til dette.
Det sier justis-og ber…
Høyre vil sette ned et internasjonalt ekspertpanel for å granske norsk lærerutdanning og metodene framtidens lærere skal bruke i klasserommet.
Skolepolitisk talsperson Mathilde Tybring-Gjedde i Høyre mener opplæringen av…
Rundt 60.000 personer har de siste dagene krysset grensen fra Marokko til den spanske eksklaven Ceuta i Nord-Afrika
67 mennesker har dødd hittil i grensekrisen.
Spania kaller den ulovlige migrasjonen et angrep på sin og…
Etter Rahavy-drapet erkjenner justisministeren at utviklingen i politiet bekymrer henne. Men hun vil ikke konkludere med at løsningen er flere ansatte eller mer penger.
Gustaf Göthberg, fra partiet Moderaterna, skriver selv om oppnevnelsen til å granske Europarådets tidligere leder Thorbjørn Jagland i sosiale medier, ifølge Panorama nyheter.
– Jeg skal granske Epstein-saken, dens politi…
USAs forsvarsdepartement Pentagon skal selv granske om de amerikanske angrepene mot mistenkte narkobåter i Karibia og Stillehavet er lovlige.
Ifølge Bloomberg skal den interne granskningen fastslå om angrepene har fulgt…
– Jeg er glad for informasjonen om at samarbeidet mellom politiet i Oslo, Kripos og svensk politi gir resultater. Vi kan aldri tillate skyting på offentlig sted, alvorlig vold og drap, sier justis- og beredskapsminister…
Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) sier at eksplosjonen ved den amerikanske ambassaden i Oslo blir tatt på aller største alvor.
– Dette er en uakseptabel hendelse som blir tatt på aller største alvor, si…
Borgarting lagmannsrett skal behandle anken fra tidligere Norsk Industri-direktør Stein Lier-Hansen, melder E24.
I mai ble han dømt til fem års fengsel for grov korrupsjon og grov økonomisk utroskap, samt til å betale 10…
USAs førstedame Melania Trump ba om en varig våpenhvile i Ukraina da hun tok imot utsendinger fra Ukraina og Russland i Det hvite hus.
Hun deltok nylig i samtalene som førte til en seks dager lang våpenhvile i den russis…
Obligasjonseigarane i Engebø Rutile and Garnet har sagt ja til finansieringsløysinga som skal sikre pengar til vidare drift.
Selskapet får no tilgang på tre millionar dollar, tilsvarande rundt 32 millionar kroner, med hø…
To personer er fraktet til sykehus etter en påkjørsel i Ås.
Begge de påkjørte, som er i 80-årene, var våkne da nødetatene kom fram til stedet.
Nødetatene er på stedet, og det må påregnes kø og forsinkelser i området.
Pol…
Paraguays president Santiago Peña trekker seg. Avgjørelsen kommer etter at den digitale banken Ueno, som knyttes til presidenten, kollapset.
Kollapsen førte til at millioner av kunder mistet tilgangen til pengene sine. S…
Teknologi-aksjene på New York-børsen faller kraftig torsdag. Fallet skjer etter at investorer kvitter seg med KI-relaterte aksjer etter det amerikanske mellomvalget.
Reuters skriver at investorene bekymrer seg for fremti…
Luftambulansen er på vei til Holstadveien i Ås etter en påkjørsel av to personer.
Begge personene som er påkjørt, er våkne.
Nødetatene er nå fremme på stedet, og det må påregnes kø og forsinkelser i området.
Vi ber alle…
Den britiske komikeren og skuespilleren Russell Brand (51) er i Southwark Crown Court i London funnet skyldig i én voldtekt og tre tilfeller av seksuelle overgrep.
Han ble frifunnet på tre tiltalepunkter. Brand har hele…
To menn er dømt til henholdsvis ni og seks års fengsel etter grov vold og voldtekt mot en kollega på en brakkerigg i Ulstein i mars.
Skadene offeret ble påført, kunne kostet ham livet.
Begge er dømt for grov kroppsskade,…
Luftambulansen er på vei til stedet etter en påkjørsel i Ås. Begge personene som er påkjørt, er våkne.
Nødetatene er nå fremme på stedet, og det må påregnes kø og forsinkelser i området.
Vi ber alle kjørende om å finne a…