Lokalavisen Nidaros i Trondheim kunngjorde tirsdag kveld at de trekker tilbake en feilaktig meningsmåling som ble publisert tidligere på dagen.
Meningsmålingen, som ble gjennomført av InFact, viste overveldende borgerlig seier. Høyre hadde blant annet oppslutning på 33 prosent.. Les mer på NRK
Professor Christine Amadou hadde en interessant artikkel i Klassekampen 26. oktober om Bysants betydning for skandinavisk historie. I den forbindelse trekker hun inn de såkalte riksteppene, som siden 1901 har tilhørt Det…
Donald Trump avsluttet valgturneen søndag kveld med løfter om en knusende valgseier tirsdag. En fersk meningsmåling gir demokratene en seier i Senatet.
I en spørreundersøkelse gjort av Politico svarer 40 prosent, både republikanske og demokratiske velgere, at meningsmålingene undervurderer partiene deres.
Forbundskansler Friedrich Merz' støtte minker i Tyskland. I en ny meningsmåling svarer kun 14 prosent at de synes han gjør en god jobb.
Derimot svarer 78 prosent av de spurte at 70-åringen er feil person til å lede lande…
Fremskrittspartiet holder seg stabilt over 30 prosent i en fersk Norstat-måling, utført for NRK, Dagbladet og Vårt Land.
Dette er den tiende NRK-målingen på rad med borgerlig flertall.
Etter kong Haralds bortgang har d…
Fremskrittspartiet går frem med 1,4 prosentpoeng til 26,6 poeng og er klart største parti på Norstats februarmåling for NRK, Dagbladet og Vårt Land.
Arbeiderpartiet går tilbake med 5,0 prosentpoeng til 21,8 prosent, mens…
Partane i lønnsoppgjeret for private barnehagar klarte ikkje å bli einige om ein ny avtale.
Både Fagforbundet, Delta og Utdanningsforbundet takka nei til tilbodet dei fekk.
No blir det mekling hos riksmeklaren, skriv NHO…
Organisasjonar for bustadrettar og fagforeiningar frå sju europeiske land oppmodar til felles demonstrasjonar over heile Europa mot stigande levekostnader, melder AFP.
Representantar frå organisasjonar i Frankrike, Storb…
Stemmemaskiner i New York kneler, og oversvømmelser i Florida tvinger fram flytting av valglokaler. Det er mange små utfordringer når USA går til valg tirsdag.
Det er i Westchester County i New Yorks forsteder at stemmem…
I dag ble det påvist høypatogen fugleinfluensa i et fjørfeanlegg i Klepp kommune. Risiko for smitte til mennesker vurderes av Folkehelseinstituttet som svært lav.
Det var om lag 7500 fjørfe i anlegget der smitten er påvi…
Leiarane for dei fem opposisjonspartia i Israel møttest tysdag.
Dei lovar å kaste sittande statsminister Benjamin Netanyahu, men seier ikkje korleis dette skal skje, melder AFP.
Dei arabiske partia har fått til saman 19…
Politikarane på Grønland har vedteke sikkerheits- og forsvarsavtalen mellom USA, Danmark og Grønland, melder Ekstra Bladet.
Folketinget i Danmark skal stemme over avtalen 19. november.
Avtalen bygger på ein forsvarsavtal…
Truslane mot fleire europeiske fly tysdag, blant dei SAS-fly til Polen, var falsk alarm, skriv NTB.
Varsla førte til at fleire fly blei omdirigert og storstilte tryggingstiltak blei sett inn.
Ingen fly måtte naudlande, o…
Over 57 millionar amerikanske veljarar har førehandsstemt i mellomvalet, melder Bloomberg.
Det er rekordhøgt for mellomvalet, skriv nettavisa.
Valet er også det dyraste valet i USAs historie, og kjem til å overstige 12 m…
Nødetatene rykket tirsdag ettermiddag ut til melding om en trafikkulykke på Herøya i Porsgrunn.
– Det skal være snakk om en front mot front-ulykke og tre personer involvert. Det er ukjent skadeomfang, melder operasjonsle…
FNs menneskerettsobservatørar i Ukraina fordømmer eit russisk angrep som tok livet av minst 33 menneske i ei tidlegare skulebygning der det blei delt ut humanitær hjelp måndag, melder AFP.
Ukrainas president Volodymyr Ze…