Lørdag tok Kong Harald imot Jan Ratsjinskij, som representerer den russiske organisasjonen Memorial, Oleksandra Matvijtsjuk, som representerer den ukrainske organisasjonen Center for Civil Liberties og Natallia Pintsjuk, som representerer sin ektemann, aktivisten Ales Bjaljatski fra Belarus, til audiens på Slottet før utdelingen av Nobels fredspris 2022.. Les mer på NRK
Navi Pillay gir granskningsrapporten om Gaza æren for at hun tildeles Nobels fredspris. I rapporten slår hun fast at Israel begår folkemord.
– Det siste jeg gjorde, var å levere rapporten om Gaza, som slår fast at det so…
208 enkeltpersoner og 79 organisasjoner er nominert til Nobels fredspris – et stabilt antall. – Det er høy kvalitet på nominasjonene, sier nobeldirektøren.
Det er nominert til sammen 287 kandidater til Nobels fredspris for 2026. Av dem er 208 enkeltpersoner mens 79 er organisasjoner.
Det opplyser Nobelinstituttet til NRK.
– Det er stor spredning både geografisk og tematisk…
Donald Trump tror ikke på at norske myndigheter ikke kontrollerer utdelingen av Nobels fredspris.
– Norge kontrollerer den fullstendig, til tross for hva de sier, sier Trump til NBC News.
Tidligere mandag ble det kjent a…
President Donald Trump fikk den ekte Nobels fredspris-medaljen av den venezuelanske opposisjonspolitikeren María Corina Machado under hennes besøk i Det hvite hus torsdag, opplyser to kilder i Det hvite hus til CBS News.…
Atomkraftverket i Zaporizjzja mistet i morges tilkoblingen til den siste eksterne strømforsyningen. Søndag kveld var strømmen tilbake.
Det opplyser Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA).
Da strømmen forsvant fra kra…
Minst sju mennesker har mistet livet og rundt 120 er skadet og fraktet til sykehus etter at to tog kolliderte i Egypt søndag, ifølge landets helsedepartement.
Ulykken skjedde da et tog på vei fra Giza til Fayoum kjørte i…
Demokratenes leder i Representantenes hus, Hakeem Jeffries, sier han støtter forslaget om å stille forsvarsminister Pete Hegseth for riksrett.
– Den såkalte krigsministeren har misbrukt makten sin, undergravd vår nasjona…
Gjensidige har registrert 513 meldinger om skader i trafikken i løpet av helgen. Det glatte føret mange steder fortsetter, advarer selskapet.
En kombinasjon av lave temperaturer, fuktighet og stedvis tåke fører til isete…
Regjeringspartiet ANC har fått en oppslutning på 30,76 prosent i lokalvalget i Sør-Afrika. Det opplyser valgkommisjonen.
Partiet, som har dominert sørafrikansk politikk siden slutten på apartheid for over 30 år siden, gj…
Klokken 16.25 meldte politiet om en trafikkulykke i Lørenskog.
En gutt hadde blitt påkjørt.
– Gutten er bevisst og kjøres til sykehus for videre behandling. Ikke livstruende skader, skrev politiet i sine kanaler.
Foreldr…
Klokken 16.25 melder politiet om en trafikkulykke i Lørenskog.
Et barn skal være påkjørt.
– Gutten er bevisst og kjøres til sykehus for videre behandling. Ikke livstruende skader, skriver politiet i sine kanaler.
Foreldr…
Minst fire mennesker har mistet livet og rundt 120 er skadet og fraktet til sykehus etter at to tog kolliderte i Egypt søndag, ifølge landets helsedepartement.
Ulykken skjedde da et tog på vei fra Giza til Fayoum kjørte…
Det melder politiet søndag ettermiddag.
På E-39 ved Lyngdal har en henger fylt med sauer veltet.
Veien var sperret mens politiet og fører fikk oversikt over situasjonen.
– Det var totalt 11 sauer på hengeren som veltet.…