Regjeringspartiene går i siste liten med på å justere på timetallet for bøndene i sin landbrukspakke. De vil legge nå til grunn 1750 timer i et årsverk.
– Vi har fått klare tilbakemeldinger på at det er urettferdig at et årsverk i jordbruket har flere timer enn det andre har. Derfor legger vi fram et forslag om å redusere timetallet, sier leder i næringskomiteen på Stortinget Willfred Nordlund (Sp).
Forslaget fra Senterpartiet og Arbeiderpartiet leveres like før saken skal behandles i Stortinget torsdag morgen, og samtidig som flere bønder demonstrerer utenfor bygningen. Les mer på NRK
Alt jordbruk betyr naturinngrep, arealbehov, utslipp. Men bønder flest er ikke klimafornektere eller klimabøller.
De forstår at overgjødsling ikke bare er dumt for lommeboka. At det er bra for klimaet å lage så mye ma…
Grønlands regjeringssjef Jens-Frederik Nielsen sier at de nå kan senke skuldrene etter at avtalen med USA og Danmark ble signert.
– Nå må vi gjenopprette en gjesidig tillit med USA, sier han.
Han sier Grønland er stolt o…
Norges Bondelag og Norsk Bonde- og Småbrukarlag understreker at inntektsgapet fortsatt er stort og krever derfor 4,2 milliarder kroner i årets jordbruksoppgjør.
Bondeorganisasjonene presenterte kravet sitt til staten på…
I dag legger bøndenes organisasjoner fram kravene i årets jordbruksoppgjør.
– Nordnorsk landbruk har i særlig grad interesse av at beredskap og selvforsyning blir tatt hensyn til, når kravene til ny jordbruksavtale prese…
Den svenske regjeringen går videre med forslaget om å senke den kriminelle lavalderen til 13 år for de mest alvorlige lovbruddene.
Fra 2. august skal 13-åringer som begår lovbrudd med en strafferamme på minst fire år, ku…
De siste årene har Rød Ungdom mottatt 2 millioner kroner fra moderpartiet, men nå har landsstyret bestemt seg for å redusere pengestøtten.
Landsstyret i Rødt falt søndag ned på å kutte støtten til ungdomspartiet, ifølge…
Kongen og kronprinsessen er deltakere i French Riviera Marathon, i Nice sør i Frankrike.
Det skriver TV 2.
De viser bilde av kongen og kronprinsessen løpende ved siden av hverandre under maratonet. I maratonet er kronpri…
Polen etterforsker skytinga i Kraków lørdag som terror, opplyser påtalemyndigheten i landet. Det skriver AFP.
En mann skjøt og drepte seks personer på hovedtorget i Kraków lørdag ettermiddag.
Hjemme hos gjerningsmannen f…
Atomkraftverket Zaporizjzja i Ukraina har igjen mistet den eksterne strømforsyningen og må bruke nødstrøm for å kjøle ned reaktoren. Det opplyser det internasjonale atomenergibyrået IAEA ifølge Reuters.
De ansatte skal h…
21 personer har omkommet etter at en båt sank nordvest for kysten av Senegal, opplyser landets myndigheter ifølge AFP.
Ifølge myndighetene var det migranter om bord. Det er ikke kjent hvor båten var på vei.
En bolig på Søm i Kristiansand er totalskadd etter en brann, melder politiet.
To personer i et nabohus ble først evakuert, men fikk etter en liten stund dra hjem igjen.
Det skal ikke bo noen i huset, ifølge politiet.
– D…
Et russisk angrep førte til at 600.000 ukrainere i den østlige Dnipropetrovsk-regionen var uten strøm natt til søndag, ifølge energiselskapet DTEK.
De russiske angrepene rammet kritisk energiinfrastruktur, ifølge DTEK, s…
Flyalarmen som tidlig søndag morgen gikk nord i Israel, var falsk alarm, opplyser det israelske militæret, ifølge Reuters.
Alarmene ble utløst etter mistanke om at fiendtlige droner eller fly hadde tatt seg inn over gren…
Alarmen har gått nord i Israel etter mistanke om en fiendtlig trussel, melder Reuters.
Det er foreløpig uklart hva slags trussel det er snakk om, men militæret opplyser at de nå undersøker hendelsen nærmere.