Oljefondet har falt med over 1500 milliarder under børsuroen
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) sier Norges økonomi tåler børsuro som siden i sommer har gjort…


Finansminister Jens Stoltenberg uttaler at det er aldri bra at Oljefondet faller i verdi, men at situasjonen er håndterbar og at norsk økonomi tåler urolighetene. Siden i sommer har verdien av oljefondet falt med over 1500 milliarder kroner som følge av bred børsuro internasjonalt.
Det kraftige fallet rammer spesielt teknologiaksjer og knyttes til frykt for at store investeringer i kunstig intelligens skal bremse etter Demokratenes seier i mellomvalget i USA. Blant annet falt den teknologitunge Nasdaq-børsen med 5,5 prosent torsdag, og de asiatiske børsene opplevde også et kraftig fall fredag.
Stoltenberg understreker at fondet er godt forberedt på slike svingninger gjennom spredning over mange markeder, noe som er den beste måten å håndtere risiko på. Han påpeker også at hendelsen bekrefter regjeringens politikk med ansvarlig pengebruk, og at budsjettforslaget står seg uavhengig av om aksjekursene går opp eller ned.
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) sier Norges økonomi tåler børsuro som siden i sommer har gjort…
Børsfallet er «håndterbart», ifølge Stoltenberg.
Børsfallet er «håndterbart», ifølge Stoltenberg.