Ti delstater har hatt abortspørsmål på stemmesedlene under årets valg. Foreløpige resultater viser at abortforkjempere har vunnet frem i syv av dem.
I konservative Missouri har et flertall stemt for å endre delstatens strenge forbud. Siden 2022 har abort vært helt forbudt selv ved voldtekt og incest, med unntak av medisinske kriser.
I Arizona, Colorado og Maryland stemte velgerne for kvinners rett til selvbestemt abort, og i Montana stemte velgerne for å endre delstatens grunnlov for å garantere retten til abort. Les mer på NRK
Høyesterett i USA opprettholder avgjørelsen fra høyesterett i Missouri, som sier at valgkartet ikke kan gjøres om i forkant av mellomvalget i november.
Kartet endrer de geografiske grensene for valgkretsene til fordel fo…
Riksdagen i Finland har stemt for å oppheve totalforbudet mot atomvåpen i landet. Dette skal bringe Finland på linje med Natos avskrekkingspolitikk.
Vedtaket åpner for at atomvåpen blir brakt inn, transportert, levert el…
Atomkraftverket i Zaporizjzja mistet i morges tilkoblingen til den siste eksterne strømforsyningen. Søndag kveld var strømmen tilbake.
Det opplyser Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA).
Da strømmen forsvant fra kra…
Minst sju mennesker har mistet livet og rundt 120 er skadet og fraktet til sykehus etter at to tog kolliderte i Egypt søndag, ifølge landets helsedepartement.
Ulykken skjedde da et tog på vei fra Giza til Fayoum kjørte i…
Demokratenes leder i Representantenes hus, Hakeem Jeffries, sier han støtter forslaget om å stille forsvarsminister Pete Hegseth for riksrett.
– Den såkalte krigsministeren har misbrukt makten sin, undergravd vår nasjona…
Gjensidige har registrert 513 meldinger om skader i trafikken i løpet av helgen. Det glatte føret mange steder fortsetter, advarer selskapet.
En kombinasjon av lave temperaturer, fuktighet og stedvis tåke fører til isete…
Regjeringspartiet ANC har fått en oppslutning på 30,76 prosent i lokalvalget i Sør-Afrika. Det opplyser valgkommisjonen.
Partiet, som har dominert sørafrikansk politikk siden slutten på apartheid for over 30 år siden, gj…
Klokken 16.25 meldte politiet om en trafikkulykke i Lørenskog.
En gutt hadde blitt påkjørt.
– Gutten er bevisst og kjøres til sykehus for videre behandling. Ikke livstruende skader, skrev politiet i sine kanaler.
Foreldr…
Klokken 16.25 melder politiet om en trafikkulykke i Lørenskog.
Et barn skal være påkjørt.
– Gutten er bevisst og kjøres til sykehus for videre behandling. Ikke livstruende skader, skriver politiet i sine kanaler.
Foreldr…
Minst fire mennesker har mistet livet og rundt 120 er skadet og fraktet til sykehus etter at to tog kolliderte i Egypt søndag, ifølge landets helsedepartement.
Ulykken skjedde da et tog på vei fra Giza til Fayoum kjørte…
Det melder politiet søndag ettermiddag.
På E-39 ved Lyngdal har en henger fylt med sauer veltet.
Veien var sperret mens politiet og fører fikk oversikt over situasjonen.
– Det var totalt 11 sauer på hengeren som veltet.…