Et russisk tankskip med diesel setter torsdag kurs for USA. Dette er den første leveransen i henhold til en avtale mellom president Donald Trump og Vladimir Putin, og det amerikanske finansdepartementet har opphevet sanksjonene mot russiske dieselleveranser frem til april 2027.
Ifølge Trump skal Russland levere totalt 1,8 millioner tonn diesel i tiden fremover. Presidenten har uttalt at dieselen ikke er ment for det amerikanske markedet, men skal sendes ut på verdensmarkedet for å dempe høye priser. Avtalen har møtt kritikk fra Ukraina og europeiske allierte, og eksperter tviler på at leveransene vil føre til nevneverdige prisfall.
Sammendrag basert på 2 kilder. Les gjerne kildene under.
Et russisk tankskip med diesel setter torsdag kurs for USA, ifølge Russlands visestatsminister. Trump sier den russiske dieselen er ment for andre land.
– Det første tankskipet til USA har planlagt avreise i morgen, s…