Flere kamper i spansk fotball er utsatt etter at Tenerife-spiller Jesús de Miguel mistet livet etter en en seriekamp mandag.
De Miguel (30) ble tirsdag morgen erklært død på sykehus etter å ha fått hjertestans i en kamp mot Andorra på nivå to i spansk fotball kvelden i forveien.
Hjertestansen oppsto etter en brutal kollisjon med motstanderlagets keeper. Hendelsen har rystet fotballverden de siste dagene.
Onsdag ble det besluttet at kampene til Tenerife og Andorra til helgen blir utsatt etter tragedien. Les mer på NRK
BakgrunnBakgrunnen for togkatastrofen i SpaniaUlykken inntraff onsdag 28. oktober 2026 litt før klokken ni nær Urda, sør for Madrid. Et høyhastighetstog fra Renfe kjørte inn i et stillestående tog fra Iryo med totalt 543 passasjerer om bord. Kollisjonen førte til at flere vogner sporet av og minst 74 mennesker mistet livet. Etterforskningen og avdekkede lydopptak Les hele bakgrunnen
Kollisjonen nær Urda
Ulykken inntraff onsdag 28. oktober 2026 litt før klokken ni nær Urda, sør for Madrid. Et høyhastighetstog fra Renfe kjørte inn i et stillestående tog fra Iryo med totalt 543 passasjerer om bord. Kollisjonen førte til at flere vogner sporet av og minst 74 mennesker mistet livet.
Sikkerhetssvikt og politisk krise
Etterforskningen og avdekkede lydopptak har vist at et automatisk sikkerhetssystem sviktet på strekningen, og at Renfe-toget fikk tillatelse til å kjøre på rødt lys uten at feilen var utbedret. Den fatale kommunikasjonssvikten førte til at samferdselsminister Oscar Puente gikk av den 3. november 2026, etter å ha hatt ansvar under to alvorlige togulykker på under ett år.
Aktørene og offentlig misnøye
Det statlige selskapet Renfe og det private Iryo har operert på samme sporbane etter liberaliseringen av det spanske høyhastighetsnettet. Svikten i togstrammingsrutinene og myndighetenes håndtering utløste kraftige demonstrasjoner i Madrid, hvor politiet rykket ut mot over tusen protesterende innbyggere.
Nasjonal sorg og avlyste arrangementer
Spania ble lagt i tre dagers landesorg for å minnes de omkomne og over 60 skadde. Både offisielle kongehusbesøk, middager og idrettsarrangementer ble avlyst eller utsatt. Både nasjonale og internasjonale aktører har uttrykt sin medfølelse etter tragedien.
Veien videre for jernbanesikkerheten
Etterforskningen vil fortsette for å avdekke det juridiske ansvaret for at toget ble klarert til tross for tekniske feil. Det er ventet at ulykken vil føre til en omfattende gjennomgang av sikkerhetsprotokollene og signalanleggene på det spanske høyhastighetsnettet.
Foreningen ønsker at det ikke skal spilles mer fotball ut uken etter det tragiske dødsfallet til Tenerife-spiller Jesus de Miguel.
I en uttalelse torsdag skriver foreningen at den har konsultert sine medlemmer på alle…
Tenerife-spiller Jesús de Miguel ble bare 30 år gammel.
Det var under en seriekamp på nivå to i Spania, at spissen kolliderte med motstandens keeper og fikk hjertestans.
Etter iherdige forsøk sto ikke livet til å…
Tenerife-spiller Jesús de Miguel (30) fikk hjertestans etter en tøff duell i en kamp i spansk fotball mandag kveld. Tirsdag morgen ble han erklært død.
Os Turn Fotball G19-2 skulle etter planen møte CF Sant Cebria i tirsdag kl. 12.15. Nå bekrefter lagets assistenttrener at de ikke vil spille kampen.
Kim André Smedegård skriver i en SMS at avgjørelsen er tatt i solidarit…
Fra kommende sesong kan man se Europas beste klubblag for kvinner kjempe om mesterligatittelen på NRK og TV 2.
Det melder kanalene i en felles pressemelding. Det er EBU som står bak avtalen for 30 medlemsland.
De to allm…
Kollisjonen mellom Tenerife-spiller Jesús de Miguel og Andorra FC-keeper Jesus Owono fikk et verst tenkelig utfall.
Tirsdag ble det kjent at de Miguel fikk hjertestans og døde som følge av sammenstøtet som ryster Fotb…
Spansk politi har startet en etterforskning av situasjonen som førte til dødsfallet til Tenerife-spiller Jesús de Miguel (30), men det blir trolig ikke tatt ut tiltale i saken.
De Miguel ble tirsdag morgen erklært død…
Saudi-Arabia har blitt tildelt fotball-VM i 2034. Foreløpig er det ikke bestemt når på året mesterskapet skal avholdes, men ifølge NRKs sportsredaktør Espen Olsen Langfeldt har den norske statskanalen blitt fortalt at me…
Vinner Viking serien i år igjen, så kan man si at hegemoniet til Bodø/Glimt i norsk fotball er borte vekk. Da er det Viking som er de nye kongene av norsk fotball.
Det sier TV 2s Jesper Mathisen til Nettavisen.
19…
Norges kvinnelandslag i fotball får besøk av stormakten Spania på Ullevaal stadion 24. april neste år.
Det er klart etter at kampoppsettet for det kommende nasjonsligaspillet er offentliggjort. Norge ble tidligere denne…
Caroline Finnestad Lund ble i morges verdensmester i 50m rifle 60 skudd liggende.
Lund var i en intens duell med danske Stephanie Grundsøe, ifølge Norges Sportsskytterforbund. De to knivet om å ligge øverste hele veien,…
Casper Ruud har storspilt i Paris denne uken. Nå er han klar for semifinale etter seier over Nuno Borges.
Ruuds oppgjør mot portugiseren endte med 7-6 (7-5), 6-4. De to møttes for bare ni dager siden i Basel, og da snudd…
Coventry hadde ropt på to straffer og tatt ledelsen da Thierno Barry scoret to ganger og hjalp Everton til 3-1-seier i Premier League.
Yann Gboho tuppet Coventry i ledelsen etter 52 minutter, men jubelen stilnet raskt. B…
Det karibiske fotballforbundet ønsker å se at Gianni Infantino fortsetter som Fifa-president.
Det kommer fram i en uttalelse fredag.
«Etter en formell hørings- og godkjenningsprosess som involverte medlemsforbundene, har…
Ole Gunnar Solskjær sier at Michael Carrick har «en djevel» i seg. Konfrontert med utspillet svarer Manchester United-sjefen at nordmannen kjenner ham godt.
Carrick måtte smile da han på fredagens pressekonferanse fikk s…
Norge står med to strake triumfer i den europeiske nasjonscupen i ishockey i Frankrike. Fredag ble det 2-1 over Ungarn.
Norge og keeper Tobias Breivold ble reddet av stolpen med 27 sekunder igjen av kampen.
Dermed ble Pe…
Det bekrefter Vålerengas sportsdirektør Lars Petter Kræmer-Andressen til TV 2.
Kampen skulle i utgangspunktet gå lørdag kl. 16.00. Når kampen er flyttet til er ikke opplyst.
Vålerenga har ikke opplyst hvor mange spillere…
I desember får den olympiske mesteren i boksing, Imane Khelif, proffdebuten i Paris. Det skjer to og et halvt år etter bråket i samme by i 2024.
Det blir hennes første opptreden i ringen siden hun vant gull i weltervekt…