Hendelse

Onsdag, 28 oktober, 13:33

Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet

Samme hendelse hos 1 kilder · 26 okt 05:22 – 26 okt 11:02

Luiz Inácio Lula da Silva
Luiz Inácio Lula da Silva · Foto: Wikimedia Commons
Luiz Inácio Lula da Silva
Luiz Inácio Lula da Silva · Foto: Wikimedia Commons
Kort fortalt

Brasils president Luiz Inácio Lula da Silva er gjenvalgt for en fjerde periode etter å ha vunnet andre valgomgang søndag. Med 100 prosent av stemmene opptalt fikk Lula 51,8 prosent, mens motkandidaten Flávio Bolsonaro fikk 48,2 prosent.

Valget var preget av en dramatisk avslutning da høyesterettsdommer Cristiano Zanin forlenget stemmegivningen med to timer etter ønske fra begge kandidatene. Til tross for at han selv ba om utvidet tid, nekter Bolsonaro å erkjenne valgnederlaget og har varslet at han vil kreve resultatet annullert.

Lulas seier markerer et skifte i Latin-Amerika, hvor en rekke konservative kandidater har vunnet valg den siste tiden. Analytikere peker på at valgresultatet kan påvirke Brasils forhold til USA og landets posisjon i internasjonale allianser. Flere statsledere i regionen og Canadas statsminister har allerede gratulert Lula med seieren.

Sammendrag basert på 3 kilder. Les gjerne kildene under.
Latin-Amerika
Latin-Amerika · Foto: Wikimedia Commons

Alle kilder om hendelsen