Kabinansatte i SAS-datterselskapet SAS Link har gått ut i streik etter at medlemmene i Fellesforbundet sa nei til meklingsforslaget. Fellesforbundet har varslet plassoppsigelse for 24 medlemmer etter en uravstemning med over 80 prosent deltakelse der samtlige stemte nei.
Årsaken til streiken er at medlemmene mener forslaget ikke gir et godt nok grunnlag for framtidige lønns- og arbeidsvilkår. De reagerer blant annet på at en større del av inntekten er knyttet til variable tillegg, og at avtalen ikke lenger garanterer to frihelger i måneden.
SAS venter likevel begrensede følger for flytrafikken og opplyser at fokuset er å ta vare på passasjerene. Reisende oppfordres til å sjekke reiseinformasjon på nettsiden eller i appen, og selskapet vil kontakte berørte passasjerer direkte.
Sammendrag basert på 12 kilder. Les gjerne kildene under.
BakgrunnKonflikt om lønn og arbeidsvilkår i SASSAS Link ble etablert som et datterselskap av SAS i 2022 for å operere flyvninger med mindre flytyper. Selskapet har siden oppstarten vært preget av diskusjoner knyttet til organisering og tariffavtaler for de ansatte. Fellesforbundet representerer kabinansatte i dette datterselskapet, mens andre grupper i SAS er organLes hele bakgrunnen
SAS Link ble etablert som et datterselskap av SAS i 2022 for å operere flyvninger med mindre flytyper. Selskapet har siden oppstarten vært preget av diskusjoner knyttet til organisering og tariffavtaler for de ansatte.
Fellesforbundet representerer kabinansatte i dette datterselskapet, mens andre grupper i SAS er organisert i egne foreninger. Uenighetene dreier seg i hovedsak om hvordan lønnsstrukturen skal balanseres mellom fastlønn og variable tillegg.
Spørsmålet om forutsigbarhet i turnusplaner, inkludert krav om faste frihelger, har vært sentrale punkter i forhandlingene med ledelsen.
Bakgrunnen er skrevet automatisk og kan inneholde feil.
Vårt fokus nå er å ta vare på passasjerene og sørge for minst mulig forstyrrelser, sier leder for samfunnskontakt i SAS, Karine Skaret, til NTB.
Hun oppfordrer reisende til å sjekke SAS-appen eller sas.no for oppdater…
[RA STAVANGER] SAS Link/NHO Luftfart møtte tidligere denne måneden Fellesforbundet til forhandlinger hos Riksmekleren. Etter to dager var det klart at partene ikke ville bli enige.
Det skriver Fellesforbundet i en pre…
SAMFERDSEL: – Vårt fokus nå er å ta vare på passasjerene og sørge for minst mulig forstyrrelser, sier leder for samfunnskontakt i SAS, Karine Skaret, til NTB.
Hun oppfordrer reisende til å sjekke SAS-appen eller sas.n…
Streik i SAS
'
Dette skjer etter at Fellesforbundets medlemmer sa nei til meklingsforslaget. SAS venter likevel begrensede følger for flytrafikken.
– Vårt fokus nå er å ta vare på passasjerene og…
Kabinansatte i datterselskapet SAS Link går ut i streik i dag. Dette skjer etter at Fellesforbundets medlemmer sa nei til meklingsforslaget. SAS venter likevel begrensede følger for flytrafikken.