Aftenposten > Nyheter
Hvorfor tillater vi straffedømte i politikken?
Jeg ble både overrasket og bekymret da jeg leste Aftenpostens artikkel: «Minst 492 straffedømte stiller til valg..
Les mer på Aftenposten
Les mer om:
Aftenpostens
Liknende nyheter
Taggar: Hvorfor, tillatervi , straffedømtei , politikken
Hvorfor stemmer jenter og gutter på forskjellige partier?
Gutter og menn har sine egne problemer. Og disse har vært hyppig diskutert i år. Men også når gutter legger stemmeseddelen i urna, skiller de seg fra jentene.
Lars Filip vil at flere blir politikere
Mangfold gir et godt politisk miljø. Det mener Lars Filip Paulsen. Han ønsker at flere engasjerer seg i politikken.
Mange unge dropper å stemme. Hva gjør partiene?
Ytringsfrihet, demokrati og stemmerett. Føles det fjernt? Norge har alt sammen.
Hysjpengedommen: Trump beholder stemmeretten, men får ikke eie våpen
USAs påtroppende president Donald Trump ble som ventet verken dømt til fengsel eller bøter i hysjpengesaken, saken der han er funnet skyldig i lovbrudd. Det var på forhånd ikke ventet at Trump skulle få verken fengselsstraff, bot eller samfunnstjeneste. Men Trump er like fullt dømt for dokumentforfalskning i saken.
Se rapporten om samer, kvener og skogfinner
Samer, kvener og skogfinner har lenge blitt presset til å bli norske. Årsaken er fornorsknings-politikken. Er du usikker på hva den handlet om, les mer om det her.
Norge tvang samer til å bli norske
Samer, kvener og skogfinner har lenge blitt presset til å bli norske.24. oktober 2022 skrev Klar Tale en sak om Nathaniel Holan Larsen.
Shakeel liker kommune-politikken aller best
I lokalet Bylab i Moss finner vi Shakeel Rehman. Han er gruppeleder for Moss Arbeiderparti (Ap).Til høsten er det valg i kommuner og fylker.
Politiet vil avhøre straffedømt mann i Lørenskog-saken
Politiet vil avhøre straffedømt mann i Lørenskog-saken, det bekrefter advokaten til mannen, Victoria Holmen til NRK. VG omtalte saken først. – Han avviste å stille i avhør.
Dumaen gir hæren grønt lys til å rekruttere straffedømte
Den russiske nasjonalforsamlingen har godkjent en lovendring som gir den russiske hæren anledning til å rekruttere mistenkte eller dømte kriminelle. Wagner-gruppen har med myndighetenes velsignelse lenge hentet straffedømte fra russiske fengsler og lovet dem benådning etter endt tjeneste som leiesoldater i Ukraina. Den russiske hæren ønsker å kunne gjøre det samme og har nå fått grønt lys fra de folkevalgte, melder det statlige nyhetsbyrået Tass.
Flere ble henrettet i fjor
Organisasjonen Amnesty jobber med menneske-rettigheter. De har sett på tallene for dødsstraff i verden. Tallet økte i fjor.
Fler nyheter fra Aftenposten
Kutt i postlevering: – Dette er en nedbygging av demokratiet
Redaktør i Klassekampen, Mari Skurdal, mener kutt i postleveringen vil føre til økonomisk krise for….
Telenor-trøbbel rammet politi, brannvesen og tog
Telenor hadde store problemer. Nødnumrene til både politi, brannvesen og legevakt var rammet, mens….
Ap mener byråden løy i høring: – Kan ikke utelukke mistillit
Ap mener en e-post fra 2025 viser at Høyre-byråden løy under høringen om Røabadet onsdag..
Nkom hever beredskapen og varsler tilsyn med Telenor
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) hever beredskapen og varsler tilsyn med Telenor etter….
Nkom hever beredskapen og varsler tilsyn mot Telenor
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) hever beredskapen og varsler tilsyn mot Telenor etter….
Trump: – Ingen nye angrep mot Iran før mellomvalget
USA kommer ikke til å gjenoppta militære angrep mot Iran i tiden fram mot mellomvalget 3..
Telenor-trøbbel rammer politi, brannvesen og tog
Telenor har store problemer som gjør at kunder ikke får ringt. Folk med andre mobilabonnementer får….
Kvinne funnet død i Stavanger – mann pågrepet
Kriminalteknikere undersøker et funn av en død person i Stavanger torsdag ettermiddag..
KS om regjeringens kuttforslag: – Vil fjerne grunnlaget for at Posten kan spille en viktig rolle i krise og krig
KS om regjeringens kuttforslag: – Vil fjerne grunnlaget for at Posten kan spille en viktig rolle i krise og krig.
Britisk politi erkjenner: Ransakingen av tidligere prins Andrews boliger var ulovlig
Britisk politi erkjenner at ransakingskjennelsen som ble brukt til å ransake boligene til tidligere….
Liknende Nyheter
- Hvorfor stemmer jenter og gutter på forskjellige partier?
- Lars Filip vil at flere blir politikere
- Mange unge dropper å stemme. Hva gjør partiene?
- Hysjpengedommen: Trump beholder stemmeretten, men får ikke eie våpen
- Se rapporten om samer, kvener og skogfinner
- Fler..
Prenumerert på nyheter (RSS)
Med RSS er det enklere å følge nyhetene. Nyhetene lastes automatisk ned til din nyhetsleser og du trenger ikke gå inn på Nyhetspressen.com.
Siste Nyheter
- Kutt i postlevering: – Dette er en nedbygging av demokratiet
- Ap mener byråden løy i høring: – Kan ikke utelukke mistillit
- Bane Nor: Togene går igjen
- Forventer at togtrafikken snart er i gang
- Anmelder Vietnam og Kambodsja for kidnapping
- Lokfører: Slik fungerer tog-kommunikasjonen
- Telenor sier probleme er løst - VG tester
- Ingebrigtsen-brødrene åpner for maraton: – Han får drømme
- Olivia Rodrigo (23) om rykter: – Det suger
- Nkom hever beredskapen og varsler tilsyn mot Telenor
Økonominyheter
- De billige AI-aksjene
- Feriemareritt: Skjerper sikkerheten etter dette
- Scoring for Fredrik Olofsson
- Stjernborg med scoring for Skellefteå
- Filip Hasa med mål mot Timrå
- Linus Ölund med mål mot IF Björklöven
- Lodin scorer mot Skellefteå
- Markant fall i oljeprisen etter Trump-utspill
- Store mobilproblemer: Politiet får ikke inn alle anrop
- Telefontrøbbel hos flere selskaper – kunder får ikke ringt
